
Phil Foden är den tredje engelsmannen som gjort hattrick och levererat en assist i en Champions League-match, efter Wayne Rooney och Raheem Sterling. Han gjorde det när Manchester City krossade AEK Athen med 5–1 på Etihad Stadium i tisdags, och hans strålande match visade att han fortfarande har enorm talang.
Efter två säsonger som han själv medger inte nådde de förväntade höjderna kan en del ha glömt vad han kan prestera. Det hjälpte inte att han lämnades utanför Englands VM-trupp i somras. Han sa dock inför den här säsongen att han såg fram emot en “nystart” under den nye managern Enzo Maresca.
Fram till i lördags hade nystarten gått långsamt, med nedsämpningen att han blev utvisad i derbyt mot Manchester United i september. Sedan väcktes han till liv genom ett mål mot Ipswich. Det var hans första Premier League-mål på tio månader, och det verkar ha öppnat målkranarna för den 26-årige mittfältaren.
“Jag älskade det där”, sa Foden till TNT Sports. “Killarna var fantastiska igen. Vi visade stark vilja igen. Jag är forward, så jag måste fortsätta göra mål och hjälpa laget. Det är bra för självförtroendet.”
På frågan om han är på väg tillbaka till sin bästa form svarade Foden: “Sakta men säkert. Jag har fortfarande en lång väg kvar, men jag är på rätt väg. Att göra mål längs vägen hjälper definitivt.”
“Jag vill fortsätta jobba hårt och fortsätta vara så bra jag kan för managern och laget.”
Foden njöt som falsk nia
En leende Foden som glider fram över gräset i full fart är en fröjd för City-supportrarna, och han skickade hem dem nöjda efter en match där han hade en hand i fyra av de fem målen.
Maresca tog en risk när han gjorde åtta ändringar från laget som slog Ipswich i förra matchen. Bara Gianluigi Donnarumma, Ruben Dias och Foden behölls. Anfallaren Erling Haaland fanns med i truppen men fick vila efter en smäll mot foten i den förra matchen. Det gav Maresca chansen att pröva sitt påstående att Foden kan vara en “lösning” som falsk nia.
Foden startade på högerkanten och flyttades senare in i den rollen, vilket gav utdelning. Han sa att han “verkligen gillade” positionen.
City fick en kort varning i början av andra halvlek när gästerna reducerade till 2–1, men laget hittade en högre växel och var ohotat i ledning vid slutsignalen.
Då hade Foden blivit den tredje engelsmannen med hattrick och assist i en Champions League-match, efter Rooney för Manchester United 2004 och hans tidigare lagkamrat Sterling för City 2019.
Det första och det tredje målet gjorde han på nära håll. Det andra var en makalös avslutning från precis innanför straffområdet, där Foden öppnade upp kroppen och styrde in ett första tillfället-skott i krysset.
“Vackert – det är ordet jag skulle använda för att beskriva honom”, sa Citys tidigare back Joleon Lescott om Foden till TNT Sports. “Hans avslut var exceptionella.”
“Jag tror att han har övertygat managern om att om Erling Haaland inte är tillgänglig av någon anledning under säsongen, så är han rätt man att spela som nia.”
“Foden svarar på managerns frågor”
Foden gjorde 19 mål när City vann Premier League 2023/24 och utsågs till både årets spelare av spelarfacket PFA och till ligans bäste spelare den säsongen.
Förra säsongen avslutade han med att vara mållös i sina sista 31 matcher för klubb och landslag. Trots det skrev han i juli på ett nytt fyraårskontrakt.
Det röda kortet för sparken mot Bruno Fernandes på Old Trafford kunde ha blivit skadligt, men målet nu är att bygga vidare på den här insatsen.
“Jag var mycket nöjd med Phil, redan före det röda kortet, ärligt talat”, sa Maresca. “Jag har sagt sedan dag ett att jag anser honom vara en av de bästa engelska spelarna.”
“Vi vet att Phil är en toppspelare. Av olika skäl hade han en del problem de senaste två åren, men han kommer att hjälpa oss.”
“Det är därför vi är så angelägna om att ha honom på bästa sätt.”
Englands före detta ytter Ashley Young sa: “När Phil Foden får chansen i kväll tar han den med båda händerna. Genom att göra hattrick kommer hans självförtroende att vara skyhögt.”
“Enzo Maresca blir glad över att han inte behövde byta in Erling Haaland eller Jeremy Doku. Han har kunnat använda spelarna i sin trupp.”
“Det här är inget andrarangslag, men man måste gå ut och visa managern ‘jag borde spela’.”
“Foden svarar på sin managers frågor.”