Varför står Manchester Uniteds sportchef Jason Wilcox i skottlinjen för supportrarna?

Under slutminuterna av Manchester Uniuteds 3–0-förlust mot Bournemouth på Old Trafford på söndagen visade hemmapubliken tydligt vad de tycker om sportchefen Jason Wilcox. Majoriteten av supportrarna sjöng hans namn tillsammans med en svordom, och det upprepades vid flera tillfällen.

Det kom mindre än två veckor efter att United-backen Lisandro Martínez hade riktat en hård kritik mot klubbens ledning för att den inte förstärkt truppen. Han riktade också ett särskilt budskap till Wilcox.

“Jag förväntar mig mer av vår tekniske chef”, sa Martínez.

Trycket på United-tränaren Michael Carrick ökar efter åtta matcher utan seger, deras sämsta svit sedan 2015–16, och två förluster med tre mål i samma vecka.

Varför står Wilcox under press?

Wilcox är en före detta engelsk ytterforward som vann Premier League med Blackburn säsongen 1994–95. Han anslöt till United i april 2024, först som teknisk chef efter 15 månader i en liknande roll hos Manchester City, där han tidigare varit ansvarig för akademin.

Hos City arbetade han med nuvarande United-vd:n Omar Berrada och även med Stephen Torpey, som utsågs till United:s akademichef i augusti 2025.

När Wilcox kom till klubben sa United-företrädare att han skulle arbeta över alla tekniska områden för att nå “högsta prestationsnivå” och att han skulle vara ansvarig inför sportchefen.

Det förändrades följande december, när sportchefen Dan Ashworth fick sparken efter en meningsskiljaktighet om vem som skulle ersätta Erik ten Hag som tränare.

Tio månader senare har en dålig resultatserie och missnöje med transferaffärerna satt Wilcox i blickfånget. Samtidigt finns det de som har förståelse för hans situation. Den 55-årige har inte ansvar för transferbudgeten, som fastställs på en högre nivå.

Wilcox var inte heller ansvarig för skadan som Manuel Ugarte ådrog sig när han spelade för Uruguay i VM. Skadan satte stopp för planen att sälja mittfältaren under sommaren för att stärka transferbudgeten. Han kunde inte heller hindra Barcelona från att dra sig ur en affär värd 26 miljoner pund för engelske forwarden Marcus Rashford. Båda händelserna påverkade hur mycket United kunde spendera under sommaren, både på transferavgifter och löner.

Wilcox pratar sällan med medierna, och bristen på kommunikation gör att vi inte vet varför United beslutade att enbart satsa på mittfältet under sommaren i stället för att värva konkurrens på vänsterbacken till Luke Shaw och ett anfallsstöd till Benjamin Šeško. Med tanke på att både Shaw och Šeško nu är skadade ser det ut som ett stort misstag.

Den allmänna uppfattningen är att Carrick har fått dåligt stöd, och Wilcox titel samt det faktum att han ofta fotograferas tillsammans med United:s nya spelare och citeras i officiella pressmeddelanden gör att han får skulden. Wilcox har bland annat synts tillsammans med den 70 miljoner pund dyre Carlos Baleba, som kom till klubben i augusti.

Har han fått offentligt stöd?

Sedan han kom till United från Southampton har Wilcox två gånger fått mycket offentligt stöd av sina chefer.

Första gången var i samband med att Ruben Amorim rekryterades som efterträdare till Ten Hag. Då var det Ashworth som förlorade sitt jobb, medan Wilcox behöll sin plats.

Tretton månader senare kritiserade Amorim offentligt inblandning i United:s uppställning och pekade ut Wilcox som en av de ansvariga. Den portugisiske tränaren lämnade klubben, och Wilcox stannade kvar.

Minoritetsägaren Sir Jim Ratcliffe har ännu inte uttalat sig om krisen på Old Trafford, men supportrarna gav sin dom tydligt under matchen mot Bournemouth.

Det finns många orsaker till att United ligger på 16:e plats i Premier League och är utan seger på de senaste åtta matcherna, men rekryteringen är en av de större. Och för det, med rätt eller fel, får Wilcox skulden.

Skadar hans tystnad i medierna?

Sedan han kom till United har Wilcox gett en omfattande intervju, till klubbens interna podd Inside United i oktober 2025. En månad tidigare talade han på gallamiddagen i samband med 40-årsjubileet för den tidigare spelarföreningen.

Men han pratar sällan med media. Under de senaste tolv månaderna finns det bara ett par tillfällen då han stannat för en kort pratstund med journalister när han gått förbi ett område där de väntade på att intervjua en United-spelare efter en match.

Efter förlusten mot Bournemouth frågades Carrick direkt om Wilcox och Berrada borde prata med supportrarna.

“Det är inte min sak att säga vem som pratar och vem som inte pratar, när de pratar och hur de pratar”, sa Carrick. “Jag vet att min roll här är att prata med er och representera laget och klubben så bra jag kan från den här positionen.”

Wilcox har aldrig fått möjlighet att bli tillfrågad om ramarna för sin roll. Med Carricks situation sådan den är, med hans popularitet intakt och hans status som klubblegend säker, flyttas nu fokus till Wilcox.

Supportrarna har tydligt visat att de vill se honom bort. Frågan är om Ratcliffe delar deras åsikt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *